Otomatik Sigortalar

Otomatik Sigortalar

Ev ve benzeri yerlerde kullanılan Makel Otomatik Sigortalar, bir elektrik devresini elle kumanda ederek şebekeye bağlamaya veya şebekeden ayırmaya ve akımın önceden belirtilen bir değeri aşması durumunda devreyi otomatik olarak şebekeden ayırmaya yarayan devre kesicilerdir. Makel Otomatik Sigortalar, bağlı bulundukları elektrik devresini aşırı akım ve kısa devrelere karşı korurken devrenin kolayca açılıp kapatılmasına da imkân sağlar.

Ürün Grubu Hakkında Genel Bilgilendirme

Makel Otomatik Sigortalar-5°Cile +40°Carasındaki ortam sıcaklığında çalışabilecek şekilde üretilmiş olup bağlantı terminalleri IP20 koruma derecesine sahiptir.

4 farklı kutupta, 3 kA, 6 kA ve 10 kA kısa devre kesme kapasiteli, Makel Otomatik Sigortalar kolay montaj imkânı ve zengin urun seçeneği ile kullanıcılarına güvenli koruma sağlamaktadır. 25mm2’ye kadar kablo bağlanabilen Makel otomatik sigortaların montajı EN 50022’ye uygun 35mm’lik DIN rayına da kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Müşterek otomat barası ile bağlantı imkânının yanı sıra bağlantı vidaları için uygulanacak maksimum moment 2Nm’dir.
Otomatik sigorta herhangi bir arıza durumunda devreyi acar. Kurma kolu yukarıya doğru kaldırılarak sigorta devreye alınır. Kısa devre akımının termik ve manyetik zorlamaları devreyi çok kısa surede açan otomatik sigorta sayesinde sınırlandırılmış olur.

TS 5018-1 ve EN 60898-1 standartlarına göre üretilen sigortaların B ve C olmak üzere 2 tipi mevcuttur.
B tipi sigortalar genellikle evlerde, ofislerde ve villalarda sigorta kutularında hat korumasında, ev aydınlatması, elektrikli ısıtıcılar, priz ve kumanda devrelerinde kullanılırlar. “B” tipi sigortalarda manyetik koruma aralığı anma akımının 3 ile 5 katıdır. C tipi sigortalar genellikle üretim tesislerinde, inşaatlarda, iletken izolasyon, pano montajı, endüktif yükler, transformatör, klima, buzdolabı, motor gibi elektrik makinelerin korunmasında kullanılırlar. “C” tipi sigortalarda manyetik koruma aralığı anma akımının 5 ile 10 katıdır.Ürün Kategorileri
3kA Sigortalar
6kA Sigortalar
10kA Sigortalar